Новинки

Новинки
Всі новинки
Наш канал на YouTube

Акції та знижки

Акції
Усі товари зі знижками

Квакер. Релігія, філософія, вишивка.

Квакер. Релігія, філософія, вишивка.

Квакер. Я чула це слово давно, і асоціювалось воно в мене чомусь з книгами про Тома Сойєра, соломяними брилями і сірими сукенками «в підлогу» у дівчат, до того ж ще й з білосніжними фартушками. І обовязково маленький будиночок, квітник перед ним і дружна, благочинна родина на прогулянці. А пару років тому побачила цікаву вишивку, виконану лише декількома відтінками ниток, простими елементами, що утворювали філігранний малюнок. І називалася вона цим дивним словом – квакер. Майнула думка, - чи не повязані між собою ці квакери? Чи просто збіг? Коли вишитих квакерів у моєму творчому оточенні ставало все більше: з’явилися квакер-боли, квакер-яблука і квакер-груші, квакери по сезонах і кількість семплерів в цьому стилі збільшилася в рази, я вирішила дізнатися про цю вишивку дещо більше. А заодно перевірити, чи повязана вона з моїми асоціаціями щодо цього слова.

І виявилося, що ТАК, дуже навіть повязана!

Квакери або Релігійна спільнота друзів (Друзі) це християнський рух в межах протестантизму, що виник в середині ХVII століття в Англії, в Уельсі. Поверхово ознайомившись з їх філософією (чи то ставленням до Бога), я вирішила, що в деякій мірі теж квакер))) Чому? Та тому, що квакерам не важливо, де і як ви молитесь, головне, щоб в середині вас було «внутрішнє світло», ви усвідомлювали духовну відповідальність кожного індивіда, з емпатією ставилися до ближнього і вели аскетичний спосіб життя. З аскетизмом, направду, то не до мене, але за решту постулатів я обома руками ЗА))) Крім того, квакери ще в ті давні часи переймалися рівністю прав жінок і чоловіків і відстоювали права жіноцтва на повноцінну освіту.
Саме тому вони і заснували кілька шкіл для спільного навчання дівчаток і хлопчиків в Англії і США. Дітей з сімей з різним достатком вчили всякому: релігії й традиційним шкільним наукам, хлопчики більше налягали на точні науки, а дівчата вчили мови, географію, письмо і… штопку, шиття, вишивку, прядіння й плетіння. Існує навіть думка, що геометричні медальйони, які повсякчас використовувалися в квакерських семплерах у формі рівнобічних трикутників, шестикутників, паралелограмів, були не просто так. Вони допомагали дівчатам пізнати ази геометрії. Хоча ще існує думка, що шкільна наука тут ні до чого, і ці елементи у вишивці квакери запозичили у голландських вишивальниць.

    
Все в квакерській вишивці мало значення. Так, елементи квітів, лебедів, голубів, гілочок дерев символізували спокій і гармонію в душі. А мінімалізм кольорової гами відображав один з головних постулатів квакерів – «Достоїнство в простоті». Наразі у Quaker Embroidery також є свої поціновувачі, а деякі дизайнери вишивки навіть розробляють схеми, що імітують квакерську вишивку тих давніх часів. Безумовно, далеко не кожен зрозуміє. Але зрозуміє той, кому не цікаві вовки метр на півтора над подружнім ліжком (як оберіг від зради чоловіка), вирви-око бісерні образи і купа іншого акрилового, бісерного, стрічкового несмаку з розряду «міксер мені в очі». Фанати високого мистецтва так званої алмазки (алмазної вишивки) взагалі пройдуть повз чудернацькі квакер-боли, яблука і груші, деталізовані семплери з високо піднятою головою – це не моє, не бачу ніякої краси.
Але квакери бачили красу в простоті й чистоті, в праці й добрих помислах, істинній любові до Бога і ближнього. Ніяких додаткових блискучих символів їм для цього не було потрібно.

Залишити відповідь